Становлення дипломатичних відносин

Дипломатичні відносини між Палестиною та Україною були встановлені в 2001 році, а Посольство Палестини в Україні було відкрито в місті Києві 2 листопада 2001 року завдяки зусиллям міністерств закордонних справ Палестини та України. В результаті був акредитований перший надзвичайний та повноважний посол Держави Палестина в Україні.

Посольство Палестини працює задля зміцнення та розвитку двосторонніх відносин між Палестиною та Україною на всіх рівнях, а також співпраці з усіх питань, що становлять спільний інтерес. Посольство надає допомогу палестинській громаді та студентам, які проживають у цій дружній країні.

Історія дипломатичних відносин

Зв’язки між Палестиною та Україною мають давню історію. Протягом століть українські паломники відвідували Святу Землю, зокрема міста Вифлеєм та Єрусалим.

Українська Радянська Соціалістична Республіка визнала незалежність Держави Палестина 19 листопада 1988 року.

Палестина в особі Організації Визволення Палестини визнала незалежність України у лютому 1992 року.

Датою встановлення дипломатичних відносин вважається 2 листопада 2001 року, коли було відкрите Посольство Палестини у Києві.

Незважаючи на те, що Україна є відносно молодою державою, а Палестина перебуває на етапі становлення державності, дружні відносини між українським та палестинським народами мають давнюю історію.

Близько 3000 палестинців здобули освіту в українських вищих навчальних закладах. Більшість з них повернулися на батьківщину і успішно працюють у різних сферах палестинської економіки, в т.ч. на високих посадах (міністри, посли тощо). Десятки палестинців залишилися жити і працювати в Україні. З іншого боку, в Палестині проживає значна кількість змішаних українсько-палестинських сімей, які підтримують родинні, а також ділові стосунки з Україною. Людський фактор відіграє важливу роль у двосторонніх відносинах.

З іншого боку, Палестина вважається домом для великої кількості змішаних палестино-українських сімей, які мають родинні, а також ділові зв’язки з Україною. Людський фактор відіграє важливу роль у двосторонніх відносинах.

Україна завжди визнавала право палестинського народу на самовизначення. Вона виступає за мирне вирішення ізраїльсько-палестинського конфлікту політичними та дипломатичними засобами на основі положень Дорожньої карти, відповідних резолюцій РБ ООН та підписаних сторонами попередніх угод, за реалізацію принципу двох держав – Ізраїлю і Палестини, які живуть поруч у мирі і безпеці.

Діалог на вищому рівні

Започаткування двостороннього політичного діалогу відбулося у листопаді 1996 року під час офіційного візиту Президента України Леоніда Кучми до Палестинської Національної Адміністрації (ПНА), в рамках якого у Рамаллі були проведені переговори з головою ПНА Ясером Арафатом.

У квітні 1999 року голова ПНА Ясер Арафат відвідав Київ, де провів переговори з Президентом України Леонідом Кучмою.

У січні 2000 року відбулася робоча поїздка Президента України Леоніда Кучми до ПНА для участі у відзначенні 2000-ліття Християнства в місті Віфлеєм, в рамках якої була проведена зустріч з головою ПНА Ясером Арафатом.

У листопаді  2007 року відбувся офіційний візит Президента України Віктора Ющенка до Палестини, де в ході переговорів з Президентом ПНА Махмудом Аббасом досягнута домовленість про відкриття Представництва України при ПНА.

Діалог на рівні зовнішньополітичних відомств

28 травня 2012 року в Палестині перебував Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Євген Микитенко. В ході його візиту було роведено політичні консультації між МЗС України і МЗС Палестини.

25 вересня 2014 року в рамках 69-ї сесії ГА ООН у Нью-Йорку відбулася зустріч Міністра закордонних справ України Павла Клімкіна з Міністром закордонних справ Палестини Ріядом Малкі.

У період 14-15 квітня 2016 року в Києві перебував заступник Міністра закордонних справ ПалестиниТайсір Джарадат, в ході візиту якого було проведено другий раунд двосторонніх політичних консультацій.

У період 11-12 червня 2018 року відбувся візит до Палестини Директора Департаменту Близького Сходу та Африки МЗС України Мирослави Щербатюк, вході візиту якої було проведено третій раунд двосторонніх політичних консультацій.

Торговельно-економічне співробітництво України з Палестиною

За даними Держстату України, за період з 2015 по 2019 р. обсяг українського експорту, на який припадає 99,9% двостороннього товарообігу, зріс із 10,1 млн. дол. США до 27,3 млн. дол. США.

У 2020 р. Україна експортувала до Палестини товарів на 26,3 млн. дол. США (96,4% до показників за 2019 р.).

Його загальна структура включає такі основні товарні групи: жири та олії тваринного або рослинного походження – 32,7%; продукція борошномельно-круп’яної промисловості – 31,0%; цукор і кондитерські вироби – 14,2%; готові продукти із зерна – 7,5%; пластмаси і полімерні матеріали – 3,8%.

За даними палестинської сторони, обсяг імпорту товарів українського походження складає щорічно 85-90 млн. дол. США.

У Палестині є продукція, яка може представляти інтерес для українських імпортерів: фініки, оливкова олія, цитрусові, окремі види ягід та трав.

Обсяг наданих Україною торговельних послуг у 2020 р. склав 847,5 тис. дол. США (81% від показника 2019 р.), палестинських послуг – 44,7 тис. дол. США.

У 2018 році делегація Торгово-промислової палати Хеврону, економічного та фінансового центру Палестини, відвідала Київ, де відбувся перший українсько-палестинський бізнес-форум.

 

Українці в Палестині

У Палестині проживають понад 3500 українських громадян, з них близько 2000 – на Західному березі та у Східному Єрусалимі, решта – у Секторі Газа. Переважна більшість із них – українські жінки, одружені з палестинцями, та їхні діти.

Корисне джерело: Представництво України при Палестинській Національній Адміністрації